Pałac Łochów
Tu gdzie historia spotyka się ze sztuką a sztuka daje wytchnienie i wypoczynek – Pałac Łochów.
Na północnym wschodzie Mazowsza leży nad Liwcem mała miejscowość Łochów, a w nim bardzo interesujące miejsce – XIX wieczny pałac. Obecnie na terenie pałacu mieści się hotel, ale warto zajrzeć tam i odkrywać nowe historie. Pałac należał do polskiej arystokracji, najpierw do Hornowskim, potem Downarowiczów a nawet Zamoyskich. W pałacu tym bywał Cyprian Norwid, którego babcia i jedna z właścicielek Pałacu były po prostu siostrami. Nowi właściciele zachowali te tradycje. Spacerując po okolicy znajdziemy wyspę poetów. Miejsce, gdzie stoją drewniane rzeźby wielkich polskich poetów, literatów. Warto wejść, poczytać ich historie. Sam pałac można tez zwiedzać, mimo, że odbywają się w nim teraz spotkania, konferencje, wesela. Na ścianach pałacu można natknąć się na pienne obrazy w tym Józefa Chełmońskiego. W budynkach starej wozowni znajdują się klimatyczne pokoje gościnne. Na terenie parku mieści się tez nowa galeria malarska p. Leny Grochowskiej, która codziennie w określonych godzinach można zwiedzić. Warto również zobaczyć piękny stary drewniany kościółek przeniesiony z jednej z pobliskich wsi. Teraz w nim nowożeńcy biorą śluby by potem bawić się na przyjęciach w pałacu.
Chwila spaceru i jesteśmy nad pięknie meandrującym Liwcem. Teren zachęca do spacerów, przejażdżek rowerowych – w hotelu można je wypożyczyć, a nawet spływów kajakami (to dla odważniejszych). Obok pałacu powstał tez nowoczesny kompleks hotelowy. Warto tam się wybrać zwłaszcza zobaczyć tzw. domki rzemieślników i zobaczyć przy pracy rzeźbiarza, kowala czy piekarza. Na terenie działa też pracownia ceramiczna. Wszystkie wyroby rzemieślnicze, ale i nalewki można nabyć w sklepiku lub w recepcji hotelowej.
Na terenie znajduje się też mini zoo i place zabaw dla dzieci, więc może warto z wnukami wybrać się na chwilę żeby zanurzyć się zarówno w piękną przyrodę jak i w świat malarstwa, literatury czy rzeźby.
Legenda (czym mniej czerwonych ikonek, tym lepiej):
- Dostępność (dogodny dojazd, parkingi blisko wejść, miejsca dla ON, miejsca dla seniorów, podjazdy dla wózków, windy niewiele schodów, brak progów, miejsce na odpoczynek)
- Widoczność (duże litery w informacjach, możliwość skorzystania z przewodnika, audioprzewodniki, mapy, dobra informacja)
- Przystępność (dobra cena, zniżki dla seniorów, bezpłatne zwiedzanie)
Patroni
Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
03-719 Warszawa
ul. Jagiellońska 26
www.mazovia.pl