Muzeum wsi radomskiej
Dla tych, co lubią historię polecamy przenieść się w przeszłość.
Ponad 60 budynków, przeważnie drewnianych z terenów ziemi radomskiej. Najstarszy jest tu XVII kościół z Wolanowa. Wiele wiatraków, młynów wodnych, stodół, całych zagród, chat wiejskich czy dworki szlacheckie – to istota radomskiego skansenu. Teren skansenu położony jest na 32 hektarach, więc to ogromny teren, dlatego też warto zaplanować sobie parę godzin na zwiedzanie. Przed wejściem do skansenu jest duży parking. Bilety są tanie – ulgowe po 6 zł. Przy wejściu jest sklepik, można kupić pamiątki, wziąć mapy terenu.
Idziemy ścieżkami wśród drzew, nad rzeczką, przechodzimy obok stawów. Pięknie i cicho. Można zaglądać do chat wiejskich, zobaczyć wnętrze młyna z jego mechanizmami. Wszędzie są drogowskazy, są tablice informacyjne, więc nie ma problemu z dotarciem do informacji co oglądamy.
Na uwagę zasługuje wystawa bartnictwa. Ciekawe ule o różnej budowie, zdobione, wolno stojące jak i takie które są wydrążone w pniach drzew. Majestatyczne wiatraki, kościółek i kapliczki. W zabytkowym budynku w środku skansenu działa karczma, gdzie można napić się herbaty czy zjeść posiłek i odpocząć.
Polecamy takie wycieczki, przyroda i historia, wspomnienia i sentymenty za czasem już minionym.
Legenda (czym mniej czerwonych ikonek, tym lepiej):
- Dostępność (dogodny dojazd, parkingi blisko wejść, miejsca dla ON, miejsca dla seniorów, podjazdy dla wózków, windy niewiele schodów, brak progów, miejsce na odpoczynek)
- Widoczność (duże litery w informacjach, możliwość skorzystania z przewodnika, audioprzewodniki, mapy, dobra informacja)
- Przystępność (dobra cena, zniżki dla seniorów, bezpłatne zwiedzanie)
Patroni
Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
03-719 Warszawa
ul. Jagiellońska 26
www.mazovia.pl