Tolerancja
Nie jest łatwo być tolerancyjnym, najłatwiej jest sobie powiedzieć, że ja jestem tolerancyjny, ale co to oznacza? Najczęściej mieszamy tolerancję z obojętnością. Jeśli patrzę obojętnie na kogoś innego, to znaczy, że mi nie przeszkadza, jestem tolerancyjny.
Tolerancja to jednak poszanowanie czyjejś odmienności, innego widzenia świata, innej wiary, stylu życia, uczuć, potrzeb. Obojętność nie jest poszanowaniem. Sami chcielibyśmy, aby inni tolerowali, to, że jesteśmy starsi, wolniej np. chodzimy, jeździmy, dłużej się zastanawiamy, wolniej czytamy, wolniej pakujemy zakupy w sklepie. Gdy jednak widzimy kogoś, kto zachowuje się inaczej niż nasze rozumienie świata, to budzi w nas nieraz złość, gniew, niezrozumienie. Tolerancja, to trudna sztuka.
Warto pamiętać, że tolerancja to nie konieczność nauczenia innych własnych poglądów, ale słuchanie i próba zrozumienia innych wyborów. Nie musimy wszystkich, lubić, uznawać, kochać, ale to nie znaczy, że możemy dlatego ich nie lubić, ubliżać im, przezywać, wyśmiewać. Czy jak myślimy o jakimś młodym człowieku „gówniarz”, to chcielibyśmy usłyszeć o sobie „stary piernik”?
Patroni
Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
03-719 Warszawa
ul. Jagiellońska 26
www.mazovia.pl