Słuchać czy słyszeć?
Jak słuchać aby pokazać drugiej stronie, ze rozumiemy co do nas mówi i aby jak najwięcej zapamiętać z tego co słyszymy? Często mówi się, że wpada jednym uchem a wypada drugim. Taki rodzaj porozumiewania się między nami jest dość częsty. To powierzchowne słuchanie pokazuje, że nie mamy szacunku do drugiej osoby, nie jesteśmy zainteresowani tym co mówi, albo słyszeliśmy to już wiele razy i mamy inne zdanie. Takie postawy nie sprzyjają do nawiązywaniu dobrych relacji, więc nie miejmy pretensji, że z wiekiem czujemy się coraz bardziej samotni. Gdy będziemy skupiać się tylko na sobie, nie wymagajmy aby nas ktoś lubił, chciał z nami często przebywać.
Jeśli chcemy dobrze słuchać, to:
- dopytujmy gdy czegoś nie rozumiemy – to nie wstyd czegoś nie znać. Nie udawajmy, że wszytko wiemy.
- patrzmy na rozmówce, a nie w tym czasie róbmy inne rzeczy, np. rozwiązujemy krzyżówki, przeglądamy gazetę itp.
- postarajmy się wejść w jego świat, nie przez swoje doświadczenia. Spróbujmy postawić się na czyimś miejscu, ale tak bez nakładanie na to spojrzenie swoich wartości, doświadczeń. Dla kogoś błacha dla nas sprawa może być najważniejsza w życiu w tym czasie.
- pochylmy się do rozmówcy, potakujmy głową – wysyłamy mu sygnały, że jest dla nas ważny, że akceptujemy to, co przeżywa, co komunikuje.
Trudne, ale pewnie w życiu robiliśmy wiele trudnych rzeczy, które wykonywane codziennie stały się rutyną, więc i dobrego słuchania tez można się wyuczyć. Do dzieła!
Patroni
Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
03-719 Warszawa
ul. Jagiellońska 26
www.mazovia.pl