Przychodzi taki czas…

Przychodzi taki czas...

Przychodzi taki czas, że wraz z wiekiem spada nasza możliwość samodzielnego funkcjonowania. Coraz częściej potrzebujemy opieki, pomocy. Do kogo się wtedy zwrócić. Naturalnie przede wszystkim do najbliższych. Do współpartnera, jeśli jest i jest bardziej sprawny od nas, to oczywiste.

A co jeśli jesteśmy sami? Nie chcemy obarczać innych swoimi, przecież dzieci mają swoje życie, wnuki to już w ogóle żyją w innym świecie. Kto tam będzie się przejmował starym człowiekiem? Trzeba jednak pomyśleć co się stanie gdy na pomoc będzie już za późno, jak zwlekając pogorszymy swój stan, tak, że będzie trzeba podjąć radykalne kroki np. hospitalizacja?

Jak będą się czuć nasi bliscy. Nie mówiąc, nie prosząc usypiamy ich czujność, odbieramy szansę zareagować i mogą się czuć winni, ze nie zauważyli, że nie byli szczególnie uważni, że spowodowali coś strasznego.

Licząc, że ktoś się domyśli co się dzieje to przerzucanie odpowiedzialności za swoje zachowanie na innych!

To, że coraz trudniej Ci funkcjonować to nie Twoja wina, przez to nie jesteś gorszy, nie jesteś, nie jesteś obciążeniem dla innych. Daj sobie prawo do tego, aby najbliżsi mogli się Tobą zaopiekować. Jeśli powiesz im o swoich trudnościach, o tym czego potrzebujesz, czego się obawiasz, dasz im możliwość zareagowania i dopasowania swojego życia aby wpleść w nie i Twoje potrzeby. Tak im będzie łatwiej to uznać jako coś naturalnego.

Stawiając ich przed koniecznością interwencji gdy zaistnieje już jakiś duży kłopot np. konieczność leczenia, rehabilitacji czy całodobowej opieki powodujesz, że nie mają czasu na dopasowanie się i do uznania, że wspierają Cię z potrzeby własnego serca, a nie z konieczności.

Tagi:

Zobacz więcej

Tu gdzie urodził się Chopin

Tu gdzie urodził się Chopin

Wyprawa do Żelazowej Woli. Miejsce, w którym urodził się Fryderyk Chopin zmieniło się bardzo. Teraz to połączenie nowoczesności z historią.Turystyka

Czytaj więcej
Gdzie Wołodyjowski Bohuna usiekł

Gdzie Wołodyjowski Bohuna usiekł

Kto by pomyślał, że niedaleko Warszawy leży miejsce gdzie bywał Henryk Sienkiewicz.Turystyka

Czytaj więcej
Tak i nie

Tak i nie

Doborem garderoby możemy podkreślić atuty naszej sylwetki, ale również możemy ubrać się tak, że będziemy wyglądać niekorzystnie.Styl życia

Czytaj więcej

Patroni

Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego

Mazowieckie Centrum Polityki SpoŁecznej

ul. Nowogrodzka 62A
02-002 Warszawa
www.mcps.com.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

03-719 Warszawa
ul. Jagiellońska 26
www.mazovia.pl

Fundacja Studio Psychologii Zdrowia

ul. Zachodnia 5
05-800 Pruszków
www.studio-psychologii.pl