Dlaczego instrukcje są takie skomplikowane?
Czasami kupujemy lub dostajemy od bliskich jakiś nowy sprzęt, czy to kuchenny, czy to elektroniczny. Dostać i postawić na półce, to żadna sztuka, ale aktywnie korzystać z wielu funkcji jakie ma, to już coś innego. Dlaczego instrukcje są napisane małym drukiem i w sposób często skomplikowany, że nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić? Oczywiście możemy poprosić kogoś młodszego aby nas nauczył obsługiwania się sprzętem, ale przecież powinniśmy móc to zrobić też sami.
Mimo, że coraz więcej się mówi o ograniczaniu barier funkcjonalnych dla osób starszych, w dalszym ciągu w wielu dziedzinach życia nie ma przestrzeni, aby myślano o specyficznych potrzebach osób starszych. I nie będzie się tak działo, jeśli sami się nie upomnimy o te zmiany. Mamy prawo do tego, aby nam się łatwiej żyło, aby dostęp do informacji był dostosowany do naszych możliwości. Musimy jednak sami o to zawalczyć Trzeba się zrzeszać, trzeba pisać do organizacji konsumenckich, trzeba wpływać na zmianę prawa. W wielu miejscowościach funkcjonują rady seniorów.
To dobre miejsca aby mówić o potrzebach osób starszych. Nie tylko o potrzebie związanej z wydarzeniami kulturalnymi, z wycieczkami, piknikami, teatrami itp., ale również zwracajmy uwagę na ułatwienia w codziennym funkcjonowaniu. Wywierajmy presję na producentach, na politykach, aby nie zapominali, że osób starszych jest już ponad 20% w społeczeństwie, a będzie coraz więcej.
Patroni
Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
03-719 Warszawa
ul. Jagiellońska 26
www.mazovia.pl