Być bezpiecznym i samodzielnym

Być bezpiecznym i samodzielnym

Wraz z wiekiem potrzeba bezpieczeństwa zaczyna odgrywać coraz ważniejsza rolę w naszym życiu. Coraz więcej w nas niepokoju o przyszłość, przewidywania tego co może się stać jak jesteśmy sami. A co jeśli się przewrócę i nie będę miał/miała siły aby zawołać o pomoc?

A co gdy zachoruję, to kto się mną zajmie? A co gdy nie będę miał sił pójść do sklepu po zakupy? Z drugiej strony pojawiają się wątpliwości, co do tego czy mogę być zależny od kogoś, czy mogę obarczać innych swoimi potrzebami?

Spieranie się takich wewnętrznych głosów jest dość naturalne i nie ma się co dziwić, gdy próbujemy jak najdłużej być samodzielni. To dobra cecha. Utrzymywania samodzielności jest jednym z wyznaczników dobrej jakości naszego życia, dobrze ukształtowanej osobowości, zdrowego podejścia do życia.

Mamy jednak prawo czuć się bezpiecznie, co niekiedy powoduje, że musimy mieć umiejętność oddania części własnej samodzielności i co się z tym wiąże z podejmowaniem decyzji o własnym życiu komuś innemu.

Cóż za paradoks!. Chcemy czuć się bezpiecznie, a to wiąże się z oddaniem się pod opiekę kogoś drugiego, co samo w sobie budzi lek i niepokój, a więc jest zaprzeczeniem bezpieczeństwa. Tu bardzo ważne jest zaufanie do osób, którym pozwalamy się sobą opiekować.

Znajomość tych osób, poznanie się, gdy to są osoby nie z naszej rodziny, nabieranie zaufania, to droga, która trzeba sobie uświadomić, aby czuć się bezpieczniej, a jednocześnie nie utracić poczucia kontroli nad własnym życiem.

Tagi:

Zobacz więcej

EL Greco z Siedlec

EL Greco z Siedlec

Historia lubi zaskakiwać. Kto by pomyślał, że w jednym z kościołów na pograniczu Mazowsza i Podlasia przez lata był schowany prawdziwy skarb kultury.Turystyka

Czytaj więcej
Muzeum Regionalne w Siedlcach

Muzeum Regionalne w Siedlcach

Poszukując ciekawych miejsc warto zaglądać do lokalnych, regionalnych muzeów, które są w większości miast i miasteczek w woj. mazowieckim.Turystyka

Czytaj więcej
Kurczak ale inaczej

Kurczak ale inaczej

Czasami można poszaleć ze smażonym, ale warto to robić na delikatny, świeży sposób.Styl życia

Czytaj więcej

Patroni

Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego

Mazowieckie Centrum Polityki SpoŁecznej

ul. Nowogrodzka 62A
02-002 Warszawa
www.mcps.com.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

03-719 Warszawa
ul. Jagiellońska 26
www.mazovia.pl

Fundacja Studio Psychologii Zdrowia

ul. Zachodnia 5
05-800 Pruszków
www.studio-psychologii.pl